logoFتاریخ درج : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
شهردار شیراز:
هوشمندسازی شهر، حرکت در جهت ارتقای کیفیت زندگی مردم است
شهردار شیراز در آیین رونمایی از پروژه های شیراز هوشمند گفت: ارتقای کیفیت زندگی مردم باید نگاه و رویکرد مدیریتی باشد و معتقدم که هوشمندسازی شهر، حرکت در جهت ارتقای کیفیت زندگی مردم است.
حیدر اسکندرپور با تاکید بر اینکه رویکرد ارتقای کیفیت زندگی همان گمشده ما است، افزود: استقرار شهرداری الکترونیک موجب ارتقای کیفیت زندگی مردم شده است به گونه ای که مردم می توانند پاسخ استعلامات را از منزل هم دریافت کنند که موجب کاهش فساد و رانت و هزینه ها شده است. 
وی اضافه کرد: معتقدم که هوشمندسازی موجب نظامی کارآمد و حفظ کرامت انسانی می شود، ما می توانستیم طی این سالها گام های بلندتری را در جهت هوشمندسازی برداریم اما مشکلاتی مانع از آن شد که البته باید اعلام کنم که با شک، تردید و ابهام نمی توان کار کرد. 
شهردار شیراز  با بیان اینکه دهها پروژه بزرگ با ارقام صدها میلیاردی اجرا شود اما همچنان  رضایت مندی مردم حاصل نمی شود، گفت: علت این موضوع عدم توجه به رویکرد ارتقای کیفیت زندگی مردم است. 
اسکندرپور با اشاره به حضور برخی از اعضای فعلی شورای شهر و منتخبین شورای ششم در این مراسم و با طرح این پرسش که چرا علیرغم اینکه ما این همه زیرساخت و پروژه های بزرگ ایجاد می نماییم این پروژه ها به رضایت مندی مردم منتهی نمی شود؟ اظهار کرد: پاسخ این چراها در نوع نگاه حاکمین جامعه در هر سطوحی اعم از شهردار، فرماندار و یا استاندار به زندگی مردم است که باید در این نوع حکمرانی تجدید نظر کنیم. 
وی افزود: راه حل این موضوع حرکت به سمت حفظ کرامت انسانی است که یکی از مسیرهای ارتقای کیفیت زندگی در شهرها، داشتن شهرداری هوشمند و الکترونیک است که در آن رانت، فساد و مناسبات ناسالم اداری از بین می رود و رضایت مندی مردم حاصل می شود. شهرداری شیراز در این زمینه گام هایی را برداشته است اما این گامها ناکافی و ناقص است که حتما منتخبین جدید شورای شهر باید این گامها را بلند تر و کامل تر بردارند. 
اسکندرپور ادامه داد: هم اکنون شرکت ایرانسل اعلام همکاری گسترده در زمینه سرمایه گذاری در  هوشمند سازی نموده که ادامه مسیر توسط منتخبین شورای ششم شهر دنبال خواهد شد. 
شهردار شیراز با اشاره به روند دریافت پاسخ استعلامات در گذشته شهرداری و وجود مشکلات فراوان در آن مسیر اظهار کرد: فرض کنید که خانواده ای برای انجام عمل جراحی احتیاج به دریافت فوری پیدا می کرد که با این مناسبات اداری این فرد باید حدود دو هفته برای پاسخ استعلامات شهرداری منتظر می ماند و عملا کرامت انسانی این شخص حفظ نمی گردید بنابراین بلافاصله تاکید و دستور بر رفع این مشکل کردم. 
وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۲۰ هزار نفر برای دریافت پاسخ استعلامات به شهرداری مراجعه می کنند که ۵۶ درصد آن مربوط به استعلامات آپارتمانی است، گفت: با استقرار شهرداری الکترونیک شهروندان پاسخ استعلامات آپارتمان های مسکونی را بین دو تا ۴۸ ساعت دریافت می کنند بنابراین عملا ۵۶ درصد مراجعات به شهرداری کاهش یافته که این موجب حفظ عزت نفس مردم، کاهش فساد و رانت در شهرداری شده است و از همه مهم تر این که به مردم احترام گذاشته شده است. 
اسکندرپور با بیان اینکه همیشه به همکارانم در شهرداری توصیه نمودم که در مقابل ارباب رجوع دارای وظایفی هستیم، اظهار کرد: ما کارگزار مردم هستیم و باید آنان راضی باشند و از موضع خدایی با آنان برخورد نکنیم. 
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنانش گفت: معتقدم جامعه ما قبل از آنکه جامعه ای توسعه یافته از لحاظ شاخصه های فیزیکی باشد برخوردار از سرمایه معنوی، آموزه های دینی و آموزه های اهل بیت (ع) است بنابراین باید نوع رفتار اجتماعی همه ما در همه سطوح متناسب با این جایگاه باشد. 
وی با اشاره به فرازی از فرمایشات حضرت امیر المومنین به مالک اشتر افزود: محبوبترین کارها میانه روی و رعایت عدالت و خشنودی مردم است که پیروی از این فرمایش امیر می تواند بهترین هدیه و پیام جشن عید غدیر باشد و باید این موضوع را رویکرد خود قرار دهیم.
براساس این گزارش از پرو‌ژه‌های سامانه کتابخانه شهروندی با قابلیت‌های عضویت، رزرو کتاب، جست‌وجوی کتاب، نشریات و اعلانات، پایگاه تعاملی شیراز هوشمند شامل اطلاع‌رسانی درباره توسعه زیست‌بوم نوآوری، مدل‌های مشارکت و نوآوری، پروژه‌های هوشمندسازی شیراز، اسناد بالادستی شیراز هوشمند، آگاه‌سازی عمومی و پژوهش، نرم‌افزار سِوُ، سامانه هوشمند تفکیک از مبدا پسماند و نیز نقشه هوشمند شهرداری شیراز دارای قابلیت‌های مسیریابی همگانی با درنظر گرفتن خطوط مترو، امکان گزارش اشکال احتمالی معابر توسط شهروندان، ثبت مکان تجاری در نسخه وب و ناوبری صوتی در نسخه اندروید در این مراسم رونمایی شد.
 

 

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
کیفیت خدمات سازمان فناوری اطلاعات را چگونه ارزیابی می کنید ؟
نظرسنجی لینک فاوا
لینک های مرتبط
پیوندها
آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۱۰۶
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۶۷ نفر
کل بازدیدکنندگان ۲۳۵۴۳۵ نفر

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز می باشد.